Kocur czy kotka

Artykuły » Kocur czy kotka

        Kiedy już postanowiliście, że do domu przybędzie kot to następnym krokiem jest wybranie płci: kocur czy kotka? Taka decyzja nie jest łatwa biorąc pod uwagę liczne opowieści „mity”, a to o kotce, a innym razem o kocurze. Przy podjęciu decyzji jaką jest wybór płci powinno kierować się sercem – który z pokazanych nam kotów zawładnął naszym serduszkiem....

         Nie raz słyszałam opinię:” kocurka nie chcemy bo jak dorośnie będzie znaczył teren”. Prawdą jest, że kocur, kiedy dojrzewa pozostawia kocie „znaki” zapachowe, które nie należą do najprzyjemniejszych dla człowieka. Jednak nie jest prawdą, że zachowuje się tak każdy kocur i nie można tego oduczyć kota. Natura jest bardzo silna, ale są sposoby nauczenia dorosłego kota znaczyć teren w kuwecie. Potrzeba do tego tylko i wyłącznie cierpliwości. Naukę rozpoczynamy od pierwszego znaczenia. Kot zaznaczył teren gdzieś w pokoju – należy natychmiast skarcić kocura i wstawić go do kuwety. Kot za którymś razem zacznie się zastanawiać, że miejscem do tego jest kuweta i tam zacznie wykonywać swoje bardzo ważne czynności związane z pokazaniem, kto jest panem tego „domu”. Oczywiście zdarzają się kocury oporne na naukę i nie maja najmniejszej ochoty na zmianę swoich przyzwyczajeń, wtedy jedynym wyjściem dla właściciela jest mały zabieg chirurgiczny – kastracja. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupowanie kocurka z domu gdzie dorosły kocur znaczy teren w kuwecie. Maluch od młodzieńczych lat załatwiając się do tej samej kuwety co rodzice, kojarzą zapach jaki pozostawia dorosły kocur właśnie z tym miejscem. Kiedy maluch dorośnie i hormony zaczną pracować bardzo intensywnie pierwsze znaczenie wykona w kuwecie, bo przecież tak robił tata. Jeśli w domu chowają się dwa dorosłe kocury nie kastrowane, bardzo często znaczą teren jeden po drugim. Wyjątkiem mogą być koty chowane od małego. Nie walczą wtedy o teren, gdyż hierarchia i podział terenu nastąpiły w okresie wzrostu.

        Kotki natomiast też mają wadę, tj. rujka. Przychodzi taki moment, kiedy dorosła kotka potrzebuje partnera. Okazuje to bardzo głośnym miauczeniem, pokładaniem się. Są kotki, które w okresie rujki również znaczą teren. Mocz zabarwiają bardzo intensywnym zapachem – również nieprzyjemnym dla człowieka. Nie znam nikogo, kto oduczył kotkę w rujce siusiania i głośnego nawoływania kocura. Długie i częste rujki są bardzo niebezpieczne dla kotki, bo mogą doprowadzić do ropomacicza. Są dwa sposoby uporania się z tym problemem. Jeden to pokrycie kotki, czyli znalezienie jej wspaniałego męża. Oczywiście męża tej samej rasy posiadającego odpowiednie dokumenty i niespokrewnionego. Natomiast drugim sposobem jest sterylizacja, operacja chirurgiczna.

        Jest bardzo dużo różnych zalet kotek i kocurków jednak analizując wybór pod kontem problemów związanych z dorastaniem nie ma żadnej różnicy czy zakupimy kocurka czy kotkę. Z każdym problemem można się uporać. Jeśli kot się nie nauczy sam co mu wolno robić, wtedy zawsze pozostaje zabieg chirurgiczny (sterylizacja i kastracja). Jednak najważniejszą rzeczą jest pokochać kotka i pozwolić mu zostać członkiem rodziny, to gwarantuje nam kocią miłość, która jest bardzo cenna bo mamy wtedy w domu prawdziwego przyjaciela.