Pierwsze kroki na wystawach

Artykuły » Pierwsze kroki na wystawach

        Aby móc jeździć na wystawy, trzeba zapisać się do kociego związku felinologicznego w Polsce, gdzie należy zgłosić się z rodowodem i zapłacić składkę członkowską. Otrzymacie legitymację członkowską i jest to początek kociego szaleństwa wystawowego. Jednak przed wystawą trzeba jeszcze odwiedzić weterynarza, odpowiednio zaszczepić kota i zachipować ponieważ jest to wymóg na każdej wystawie by kot posiadał chip i aktualne szczepienia.

       Pierwsza wystawa: Bardzo ważne są nieprzeźroczyste zasłonki, które obowiązkowo potrzebne są na wystawie do oddzielania kotów od siebie oraz do ozdoby. Wymiary klatek to przeważnie 70/70/60 czyli trzeba uszyć dwie zasłonki 70/70 (mocowanie dowolne: pętelki, ściągacz) oraz mieć coś na wyłożenie klatki, najlepiej jakąś grubszą matę (najlepiej sprawdzają się łazienkowe). Polecam coś przewiewnego, co łatwo utrzymać w czystości. Na wystawach prawie zawsze istnieje możliwość (za dopłatą ok.50zł) otrzymania podwójnej klatki wtedy dobrze mieć coś większego na spód aby kociak miał mięciutko. Można do klatki wsadzić tzw. kocią norkę – kojec aby nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, że dla małego kociaka pierwsza wystawa to duże wyzwanie, nowe miejsce, dużo ludzi, hałas i inne koty więc trzeba zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo przydatna jest dodatkowo przeźroczysta pleksa lub folia czy specjalna siateczka, które powstrzymają oglądających, a zwłaszcza dzieci od wkładania palców do maleństwa. Oczywiście należy mieć miseczki na picie i jedzenie oraz kuwetę. Zdenerwowany i przerażony kot to bardzo przykry widok dlatego od maleńkości należy przyzwyczajać kota do ludzi, nie może się bać ludzi, powinien ochoczo siedzieć na rękach u obcej osoby, dlatego zachęcajcie gości w domu do głaskania i zabawy z malcem.

Oryginalny artykuł można znaleźć na stronie hodowli El-Retiro*PL. Na potrzeby Klubu NFO 2000 artykuł minimalnie zmodyfikowano.